Будинок житловий (вірменська лікарня)

Будинок житловий (вірменська лікарня) (мур.), XVII-XIX ст. Охоронний №1656

м. Кам’янець-Подільський, вул. Госпітальна, 3

Будинок є пам’яткою архітектури державного значення (Пост. РМ УРСР від 06.09.79. №442). Знаходиться в південній частині Старого міста, що з давніх часів була заселена вірменами. Будинок помилково вважався Вірменським шпиталем. Існуючий будинок побудований в другій половині XIX ст. на місті більш ранніх будівель XVII-XVIII ст.

Матеріал надано зав. наукового відділу НІАЗ “Кам’янець” Ківільшею А.Б.

Лікарня вірмен

Після нападу на Вірменію у XI-XII ст. ст. турків та монголів вірмени були змушені покинути свою країну і шукати притулку на землях Росії та України. В Кам’янець-Подільський вони прийшли десь у XII-XIII століттях.

Спочатку поселенці жили на одних вулицях з українським населенням, але коли їх община значно збільшилась і зросла їх роль у громадському житті міста, вірмени попросили місцевих князів виділити для заселення окремий район міста та окремий ринок. Місцевий магістрат віддав вірменам для торгівлі південний ринок (тепер Радянська площа), а для забудови – весь південний схил острова – від їх ринку і до Руських воріт. Це, власне кажучи, були старі каменоломні, де колись ламали камінь для будівництва Руських воріт та кам’яних стін.

Але вірмени не злякались цього. Вони побудували тут три лінії міцних кам’яних підпорних стін – терас, а потім спорудили на них свої будинки. Так виникли три вірменські вулиці – Госпітальна, Святовольська (Бебеля) та Вітовська (Утьосиста).

На Госпітальній вірмени побудували дві дерев’яні лікарні. Під час великої пожежі в 1604 році вони згоріли. В 1614 році відновили тільки одну. Вона збереглась до цього часу. Це будинок №3 на Госпітальній.

У плані будинок лікарні має вигляд літери “Г”. Двір знаходиться ніби в середині цієї літери. Лікарня ізольована від міського гомону. У дворі, вздовж всього периметра будинку, якраз між першим і другим поверхами прибудована дерев’яна галерея-балкон. Як показали археологічні знахідки, (краєзнавець М.С. Борковський знайшов у котловані пилені чоловічі кістки, а я в потічку – хірургічний пінцет), у вірменській лікарні проводили не тільки терапевтичне лікування, а й хірургічні операції.

Місцеві хірурги М.М. Комісаров та Є.О. Ківільша підтвердили, що знайдений мною пінцет дійсно є хірургічним інструментом.

Вірменська община у місті Кам’яндї-Подільському роздалась десь у середині XVIII ст., але їх лікарня на Госпітальній приймала хворих, мабуть, ще і в XIX ст.

Колишня вірменська лікарня – тепер житловий будинок. Планування приміщення, галерея-балкон збереглись. Будинок охороняється державою як історико-архітектурний пам’ятник вірменського народу.

Ківільша А.Б. Лікарня вірмен // Прапор Жовтня.