ДИСТАНЦІЙНИЙ МОНІТОРИНГ ФАУНИ З ВИКОРИСТАННЯМ ФОТОПАСТОК

З березня 2020 року розпочата програма дистанційного спостереження за фауною з використанням фотопасток.

Мета програми: Моніторинг фауни ссавців (та деяких інших тварин) в рамках головної наукової теми національного природного парку «Подільські Товтри» – Літопис природи.

Завдання програми:

  1. Уточнення даних щодо видового складу ссавців національного парку;
  2. Оцінка чисельності окремих видів;
  3. Оцінка поширення видів за оселищами та типами біотопів;
  4. Інші прикладні завдання відповідно до програм ведення моніторингу біорізноманіття на територіях об’єктів природно-заповідного фонду, наприклад, вивчення особливостей екології та поведінки видів в умовах національного парку.

Обладнання: у роботі використовується 8 фотопасток: Yager S1-U (2), ULTRA-GHOSTHUNTER (1), TC HC-810 Series (6).

Початок програми: березень 2020 року.

Локації: територія національного природного парку «Подільські Товтри».

В українських умовах, коли держава недофінансовує науку, фотопастки є справжньою розкішшю. Тому наявність 9 фотопасток для національного парку є чудовою можливістю значно розширити наукові дослідження за програмою Літопису природи. Якщо дуже грубо описувати дане обладнання, то фотопастки автоматично знімають всі теплові об’єкти, які рухаються на відстані до 10-15 метрів від камери без прямої участі людини. Це дозволяє вивчати види, що активні вночі, рідкісні та потайні види, вивчати добову та сезону активність фонових видів тварин, краще розуміти потреби тварин до оселищ та середовищ існування загалом.

Також фотопастки можуть бути використані у природоохоронній роботі – фіксуванні порушень природоохоронного режиму територій.

Приклад результатів моніторингу: