Природна спадщина

Етапи створення об’єкта всесвітньої природної спадщини «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» (Історична довідка)

На сьогодні Україна, як держава, представлена 7 об’єктами всесвітньої спадщини, з-поміж яких 6  є об’єктами культурного типу і лише 1 – природного типу. Єдиний вітчизняний об’єкт природної спадщини – «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» (Ancient and Primeval Beech Forests of the Carpathians and Other Regions in Europe), являє собою спільну номінацію 12-ти європейських країн.

Цей об’єкт був включений до Списку на основі критерію (IX).

2007 рік «Букові праліси Карпат»

28 червня 2007 року у місті Крайстчерч (Нова Зелендія) Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО вніс «Букові праліси Карпат» до Списку об’єктів всесвітньої спадщини. Об’єкт включав в себе 10 ділянок: 6 в Україні та 4 в Словаччини загальною площею 29278,9 га, серед яких загальна площа українських ділянок складає 23512,5 га.

2011 рік «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини»

28 червня 2011 року на засіданні Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у Парижі (Франція) проголошено, що «Давні букові ліси Німеччини» занесені до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як розширення існуючого українсько-словацького об’єкта «Букові праліси Карпат» змінивши назву на «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини». Цей об’єкт включав 15 ділянок: 5 на території Німеччини, 6 на території України та 4 на території Словаччини.

2017 рік «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи»

7 липня 2017 року Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, в рамках 41 сесії, яка відбулася у Кракові (Польща), розширив існуючий об’єкт всесвітньої природної спадщини «Букові праліси Карпат і давні букові ліси Німеччини» за рахунок включення 63 ділянок букових пралісів та старовікових лісів із 10 європейських країн, зокрема: Албанії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Хорватії, Італії, Румунії, Словенії, Іспанії та України.

Після розширення назву об’єкта змінено на «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи». Загалом об’єкт включає 78 ділянок, з яких 15 знаходяться на території України, 12 в Румунії, 10 в Італії, 9 в Болгарії, 6 в Іспанії, 5 в Німеччині, 5 в Бельгії, 6 в Австрії, 4 в Словаччині, 3 в Хорватії, 2 в Словенії, 2 в Албанії.