19 лютого – Міжнародний день захисту морських ссавців.🐬🐋

       Цей день вважають днем захисту не лише китів🐳, а й усіх морських ссавців та інших живих істот морів та океанів. 🌊Відзначають з 1986 року, коли після 200-річного винищення китів Міжнародна китобійна комісія ввела заборону на китовий промисел та торгівлю китовим м’ясом.

       Мораторій на китовий промисел забороняє будь-яке полювання🚫 на китів та торгівлю їх м’ясом у всьому світі. Винятками є тільки наукова діяльність та задоволення потреб корінного (аборигенного) населення. Вони встановлюються з дозволу урядів-членів Міжнародної китової комісії, до якої входять понад 80 країн. Незважаючи на те, що дана заборона діє і сьогодні, винищення тварин продовжується. Такі країни як Японія, Ісландія та Норвегія, де китобійні традиції дуже міцні, продовжують цим займатися в рамках строго визначених квот. Корінні народи Гренландії, Аляски та Чукотки також продовжують полювання на китів. Крім офіційного промислу у багатьох частинах світу процвітає браконьєрство. Також багато ссавців гине внаслідок екологічних катастроф, зокрема розливів нафти з танкерів та бурових платформ.
       В Україні🇺🇦 це свято можна назвати днем захисту дельфінів, адже вони є єдиними представниками морських ссавців, які живуть у наших солоних водах. Проблема зникнення морських ссавців є актуальною і для України. На сьогодні у морських водах України є три види морських ссавців – дельфін афаліна, Дельфін білобокий, або звичайний та морська свиня або азовка. Через загрозу зникнення усі 3 види морських ссавців занесені до Червоної книги України і підлягають особливій охороні, а їхній вилов і використання у комерційних цілях заборонено законом. Крім того, на узбережжі Криму (м. Тарханкут), о. Зміїний та у дельті Дунаю зустрічався тюлень-монах, який, на сьогодні, вважається зниклим видом.
       9 квітня 2015 року Верховна Рада України ухвалила❗️❗️❗️ Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони біорізноманіття» № 323-VIII, згідно з яким забороняється діяльність дельфінаріїв, що не мають природної морської води, оскільки більшість дельфінаріїв, які працюють в Україні, утримують дельфінів у невідповідних умовах. На жаль, незважаючи на ухвалений закон, деякі підприємці продовжують жорстоку експлуатацію цих високорозвинених та граційних тварин.

Інформацію для вас підготувала провідний фахівець з екологічної освіти – Анастасія Ліщук.