2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів (відома під назвою «Рамсарська конвенція» за назвою міста заснування – Рамсар, що в Ірані) розпочала свій відлік 2 лютого 1971 року. Україна поновила своє членство в конвенції у 1996 році та входить в число 171 країн – Договірних Сторін Конвенції.
Секретаріат Рамсарської конвенції визначив тему 2020 року: «Водно-болотні угіддя і біорізноманіття».
Цьогорічна тема – це унікальна можливість привернути увагу до біорізноманіття водно-болотних угідь та його стану, висвітлити чому біорізноманіття є важливим та сприяти діям щодо подолання його втрат. Відомо, що водно-болотні угіддя багаті біорізноманіттям і є середовищем існування для різноманітних видів рослин і тварин.
На території національно-природного парку є два водно-болотних угіддя «Бакотська затока» і «Пониззя річки Смотрич». Ці об’єкти виконують чимало екологічних функцій, багато з яких є дуже важливими для природокористування місцевих жителів. А ще вони необхідні для забезпечення краю прісною водою, очищення та фільтрації поверхневих вод, поповнення водоносних горизонтів. Вони регулюють клімат, підтримують біогеохімічні цикли, запобігають ерозії грунтів, сприяють формуванню грунтів, фіксації біоенергії, відтворенню і накопиченню поживних речовин, очищенню стоків, виконують біологічний контроль.
Також вони ідеальне місце для розмноження, годування, відпочинку тварин, насамперед птахів і риб. Цікаво, що у нас знайшли прихисток чимало тварин і рослин занесених до Червоної книги України.
У Бакотській затоці зареєстрований 21 вид флори, що охороняється законом, а на Пониззі Смотрича – 31 вид. Це такі рослини як сон великий, сон лучний, ковила волосиста, ковила пірчаста, астрагал монпелійський, лілія лісова, зіновать біла, шавлія кременецька, шеверекія подільська та інші. З птахів маємо такі рідкісні види: шуліка чорний, деркач, пугач, сорокопуд, черепаха болотяна, вуж звичайний, ящірка зелена, ящірка прудка, а із кажанів – нічниця велика, підковоніс малий тощо.