Римо-католицький костел на честь Св. Хреста

Римо-католицький костел на честь Св. Хреста, 1786 р.

c. Кутківці, Чемеровецький район

Побудований в 1876 р. або по іншим даним в 1789 році Августом Кицьким, старостою красноставським.(с.493-497)

Римо-католический костёл принадлежит к 5-му класу. Построен в восточной части села в 1876 году из камня в виде четытеругольника: дина 29,5 ширина 16 аршин.

Первый большой алтарь его престол каменный работы скульптурной, устроен в 1849 году.

Второй алтарь на правой стороне входа в костел, его престол каменный с левой стороны статуя Б. Матери, а с правой Св. Иоана. Рядом находится икона Распятия Иисуса Христа.

Третий алтарь по левой стороне костела. В алтаре икона Спасителя.

1. Н.И. Яворовский. Труды Подольского епархиального историко-статистического комитета. – Каменец-Подольский: Типография Подольского губернского правления, 1895. – Вып.7. – 547 с.
2. Ф.865. – Д.33. – Л.79-81.

Римсько-католицький костьол в селі Кутківці побудований в 1786 році. Функціював він до 1932 року. З 1933 по 1957 роки в бувшому приміщенні костьолу розміщувався сільський будинок культури, а також бібліотека. В 1957 році не знаючи з яких причин приміщення зазнало пожежі, в результаті чого залишилися тільки стіни. В 1959 році завдяки жителям села і колгоспом “Ленінський шлях” витративши на це чи малу суму грошей будинок було відновлено. В 1990 році завдяки клопотанням віруючих села будинок було переобладнано і віддано назад під костьол.

П’ятничанська церква 1873 р. в селі Кутківцях знаходиться на тому самому місці, що була заснована. В ній проведено реконструкцію повність і зробленокапітальний ремонт криші. Вона знаходиться у доброму стані.

27 серпня 1999 р. із слів Тюхтій Олени Прокопівни.
Бондарчук С.С., НПП “Подільські Товтри”

Костел був побудований понад 200 років тому. Будівництвом на той час керував ксьондз, який проживав на території костелу. Будівництво відбувалося за допомогою парафіян з найближчих 12 сіл, будівельні матеріали селяни здобували власноруч і за власні кошти. Певну частку в будівництво костелу вніс пан Варжевський.

В післяреволюційний час костел підлягав руйнуванню, але тодішній голова сільської ради протистояв тому. Завдяки йому зберігся костел, але за це його було звільнено з даної посади.

У воєнні роки в костелі знаходився склад для зерна та іншої сільськогосподарської продукції, а потім для мінеральних добрив.

В післявоєнний час костел було реставровано і в ньому були розміщені будинок культури та сільська бібліотека. Через деякий час в костелі розмістилась контора колгоспу с. Кутковець.

У 80-х роках в приміщенні костелу сталася пожежа, після цього його було реставровано. В 1999 році костел було передано парафіянам.

Найціннішим скарбом костелу є статуя Божої Матері, яка пройшла всі випробування минулих часів і в 1999 р. була повернута з Городоцького костелу в костел с. Кутковець.

Із слів Деревіцької Леоніди Данилівни, жительки с. Кутковець, служниці в костелі
Король П.В., НПП “Подільські Товтри”