Екологічно збалансований природний комплекс загальнодержавного ландшафтного заказника «Велика і Мала Бугаїхи»

На Чемеровеччині південіше села Голенищево, Хмельницької області знаходяться два круглясті, дещо подовженої форми, дуже мальовничі горби, що є частиною Товтр які єдині з ними за часом і способом творення – це екологічно збалансований природний комплекс загальнодержавного ландшафтного заказника «Велика і Мала Бугаїхи».
Розміщені «Бугаїхи» на південний захід від основного Товтрового пасма, на лівому березі річки Збруч і замикають собою Каньйоноподібну в цьому місці продолину ріки. Таке їх положення обумовлює вплив на мікроклімат прилеглої території.
З геологічного боку «Велика і Мала Бугаїхи», подібно до всього Товтрового пасма, являють собою залишки бар’єрного рифу неогенового віку.
Цінність їх комплексів у своєрідності геологічної будови, лісо-трав’яної рослинності, ландшафту та розташування.
На даній території заборонено спорудження будь-яких промислових підприємств, не зв’язаних безпосередньо із задоволенням потреб населення, відпочиваючих. Цей район входить до охоронної зони Сатанівського курорту з мінеральними водами «Надзбручанська, Нафтуся».
Товтри «Велика і Мала Бугаїхи», мають наукове, природоохоронне, кліматорегулююче, естетичне та оздоровче значення.
Даний природний комплекс характеризується наявними типічними подільськими дубово-буковими лісами минулого, що для інших окремих товтр – явище досить рідкісне, та з поміж трав’янистої рослинності чимало видів занесено до Червоної Книги України.
Загальнодержавний ландшафтний заказник «Велика і Мала Бугаїхи» є природоохоронною територією, що належить до національного надбання українського народу.

Інформацію  підготувала провідний фахівець з екологічної освіти – Лілія Пасічник.