Будинок житловий

Будинок житловий (мур.), XV-XІХ ст. Охоронний №1660

м. Кам’янець-Подільський, вул. Довга, 12

Построен как двухкамерный одноэтажный армянский дом, почти квадратный в плане, с подвалом. В XVI-середине XVII вв. с запада к дому примкнул новый объем, повторивший двухкамерную планировку старого, и сооружение стало прямоугольным с торцовой ориентацией по отношению к улице. В 1722 г. перестроен: над восточной частью возведен второй этаж каркасной конструкции с открытой галереей в том же уровне.

Двухэтажный, прямоугольный (15,3Х9,2 м). Стены первого этажа каменные, второго – в западной части из камня, в восточной – каркасной конструкции. Выступает восточным углом за красную линию застройки улицы на 5,5 м. Подвальный этаж под восточной (древней) частью дома имеет отдельный вход с южного фасада и разделен по оси северо-запад – юго-восток на 2 помещения. Первый этаж членится каменной стеной в направлении северо-восток – юго-запад. Фасады в пределах подвала и первого этажа не оштукатурены, второй этаж оштукатурен. Оконные проемы имеют белокаменные и штукатурные наличники. В интерьере на одной из балок перекрытия сохранилась надпись с именем владельца и датой ремонта – 1722 г.

В 1981 г. реставрирован. Дому возвращен облик начала XVIII в.
Памятник относится к домам с ранней двухкамерной планировкой. Градостроительная ценность – в характере постановки сооружения в застройке на древней красной линии улицы.

Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР; (Ил. справ.-каталог): В 4-х т./ Гл. редкол.: Н.Л. Жариков (гл. ред.) и др. – К.: Будівельник, 1983-1986


Родом із середньовіччя

Історія цієї пам’ятки архітектури дещо незвичайна. Ще до недавнього часу невеликнй двоповерховий фахверковий будинок, що по вулиці Рози Люксембург, 12, не звертав уваги дослідників. Оскільки в післявоєнний період був досить старим і, окрім того, виступав за “червону межу” забудови і заважав руху транспорту, було прийнято рішення розібрати його. Але, розбираючи, робітники натрапили на балку з написом: “…Плошинський з дружиною своєю Агафією року божого 1722, липня 1”. Цей несподіваний відголосок з минулого примусив по-новому подивитися на будинок. Під час досліджень будинок поступово розкривав свою історію.

Великий підвал з білокам’яним порталом, планування будинку та інші архітектурні деталі підтвердили гіпотезу дослідників, що перед нами цікавий зразок житлової забудови середньовічного міста.

Зображення будинку, було знайдено на старовинних планах міста, починаючи з 1672 року. Південна частина нинішньої вулиці Рози Люксембург (колишня Довга) входила до вірменських кварталів міста, забудова яких була дещо своєрідною і відрізнялась від забудови центральної частини міста.

Чимало праці доклали архітектори (автор проекту реставрації А. Тюпич), фахівці Кам’янень-Подільської міжобласної реставраційної майстерні, перш ніж будинку-пам’ятці архітектури XVII-ХVIII століття було повернуто первісний вигляд. Відкрита дерев’яна галерея з південного боку, глуха огорожа з брамкою з півночі та високий ґонтовий дах надають будинку неповторного середньовічного колориту.

Г. ДРОЗДОВСЬКА,
науковий працівник державного історико-архітектурного заповідника.