Будинок житловий

Будинок житловий (мур.), XVII-XIX ст. Охоронний №17-ХМ

м. Кам’янець-Подільський, Польський ринок, 6

В процесі ведення реставраційних робіт під час остаточної розчистки східної частини будинку були виявлені фрагменти круглої печі, а також фрагменти поперечної і повздовжньої стіни східної пивниці. Ці стіни утворювали невелику, прямокутну у плані камеру, в яку вели сходи. Залишки круглої печі були детально зафіксовані в процесі пошарової розбірки. Вона була мурована на слабому глиняно-пісковому розчині. Було висловлене припущення, що в ті часи, поруч з приміщенням знаходився гончарний цех. Про це свідчить те, що на невеликій відстані від приміщення знаходиться Гончарна вежа (тепер ресторан “Стара фортеця”). Справа у тому, що, як правило, біля названих веж (Ковальська, Кушнірська, Ковальська, Різницька та ін.) існували відповідні виробничі цехи.

Перший іконографічний матеріал, що підтверджує існування будинку є гравюра Киприяна Томашевича з 1672 року, на якій показаний цілий ряд одноповерхових будинків з щипцевими дахами.

В описі м. Кам’янця, складеному в 1700 р. після визволення його від турецького панування є згадка і про даний будинок. В той час будинок був одноповерховим з однією кімнатою, вікна якої виходили на ринок, і пивницею на один кам’яний склеп. В той час будинок належав кам’янецькому міщанину Павлу, за фахом Палітурнику.

Даний опис зафіксував стан забудови ділянки до 2-ої половини XVII ст., а точніше до 1672 року, коли Кам’янець був захоплений турками, і протягом майже 30-річного панування будь-які значні будівельні роботи в місті не проводились.

В описі міста, що відповідає приблизно 1700 рокові записано: “Дім … міщанина кам’янецького … вікна на ринок, подвір’я все путе аж до дороги”.

В наступному описі міста датованому 1734 роком говориться, що будинок належить вже іншому власнику – Антонію Шахіну, надалі є вже одноповерховим і має: кімнату передню, – тобто вікна якої виходять на площу, кімнату з альковом, кімнату зі сторони внутрішнього двору, а також кімнату з альковом зі сторони внутрішнього двору. Як видно з даного документу новий власник будинку значно розширив будинок.

На планах міста датованих 1773, 1793, 1797 років видно, що крім головного будинку розташованого з західній частині ділянки існує вже офіційна, прямокутна в плані, що завершує ділянку зі сходу і головний фазад якої виходить на вул. Довгу.

Це підтверджує і опис міста датований 1787 р., в якому говориться, що будинок належить Павловій-Шахіновій.

Наступний опис будинку датований 1824-1826 рр. говорить, що будинок належить Іцку Вайншейну, який купив у попереднього власника “грунт з кавалком муру” і побудував на ньому будинок і флігель.

Будинок мав 2 поверхи, на першому поверсі, зі сторони головного фасаду було 2 кімнати, які використовувались для торгівлі, далі через стіни – ще дві кімнати, що були житловими і пекарня. На другому поверсі було 2 житлові кімнати, зі сторони головного фасаду, далі стіни та пекарня, а зі сторони внутрішнього фасаду – ще 2 житлові кімнати.

Будинок мав також пивницю. На східній частині ділянці зі сторони вул. Довгої знаходився 2-х поверховий флігель. Все внутрішнє подвір’я було замощене каменем-плитняком.

Наступний документ датований 1880 року – це прохання тодішнього власника будинку Лейзора Вайнштейна, до міської управи про дозвіл на поточний ремонт будинку та покриття його новим гонтом.

За Актом технічного стану будинку ( датований 01.06.1922 року) вся садиба була закріплена за спілкою друкарів і складалась з головного будинку, розташованого в західній її частині і флігеля у східній.

Головний будинок був двоповерховим і мав на першому поверсі два торгових і три житлових приміщення і коридори між ними На другому поверсі було 6 житлових приміщень. Флігель був 2-х поверховим.

Під час ІІ Світової війни головний будинок і флігель зазнали значних руйнувань і в кінці 40 на початку 50-х років ХХ ст. були розібрані до ґрунту, а пивниці засипані

На даний момент будинок відреставрований у 1997 році, при цьому зовні він повністю виглядає так, яким він був у середньовіччі:

Відтворена первісна планувальна структура будинку.

На даний час в цьому приміщенні розташований офіс Національного Природного Парку “Подільські Товтри” (НПП “Подільські Товтри”).