Будинок житловий (руїни), XVIII ст. Охоронний №1632
м. Кам’янець-Подільський, пл. Польський Ринок, 10
Пам’ятка розташована в східній стороні пл. Центральної і займає третій з південної сторони участок ІV кварталу.
Будинок в плані прямокутний – ширина 20 м., довжина 25 м., триповерховий з пивницями. Головний – західний фасад виходить на площу Центральну.
З північної сторони до нього примикає житловий будинок № 8, э південної – № 12.
Будівельна історія будинку прослідковується з ХІV ст. Перші описи його походять з 1700 р. На цей час територія будинку складалася з двох рівних парцелей – (9,8х50 м) кожна, які належали Олександру Страбону та Войцеху Клочовичу. В цей час на парцелі Страбона існувало лише три пивниці, а нагорі було вісім мазанок – тимчасових жител ченців – кармелітів босих. Такий стан забудови парцелі зумовлений її руйнацією під час османської навали. На парцелі Войцеха Клочовича знаходилася кам’яниця, яка містила два верхніх склепи (торгово-ремісничі приміщення), а також тильну муровану кімнату. Крім того в пивницях – чотири приміщення.
В описі 1734 р. колишня парцеля Страбона зазначена як власність Кармелітів під № 10. Ни ній зазначений дім, в якому знаходились “кімната велика і друга також”. Колишня кам’яниця Клочовича описана як “кам’яниця їх милості пань чорниць” і складалася з “великої кімнати з альковом та кімнати в тилу”.
Опис 1739 p. засвідчує те, що південна частина переходить у власність Яна Чайковського.
Перший топографічний план міста 1773 p. фіксує забудову обох ділянок у вигляді двох прямокутних будинків, причому північний будинок показаний майже вдвічі коротшим від південного та офіцин, звернутих до вул. Довгої. Північна парцеля мала одну маленьку офіцину, південна – дві.
Опис міста 1769 p. зафіксував зміни, що сталися в забудові обох ділянок. Так під № 31 зазначена’кам’яниця на двох ділянках шляхетних” Чайковських. Ці зміни зафіксовані також на плані міста 1880 p., де на місці двох середньовічних парцелей показаний великий об’єднаний будинок. Офіцина, що виходить на вул.Довгу показана на всю ширину ділянки, а також тим кольором, що муровані споруди.
За описом 1824-1626 pp. будинок купця Григорія Чайковського з боку ринку був кам’яний і мав 2 поверхи.
На початку 1880-х pp. будинок мав ще два поверхи і був вирішений в барокових формах з високим фронтоном декорованим ліпниною.
Після пожежі 1887 p. будинок перебудовувався, надбудовується третій поверх. Порівняльний аналіз планів реконструкцій 1887 p. та інвентарних планів 1924 p. показує, що за цей час планувальна структура будинку практично не змінилася.
Реконструкція післявоєнного періоду кардинально змінила планування І-го та ІІ-го поверхів. Замість дерев’яних сходів, що були в північній частині влаштовано залізобетонні сходові марші в південній частині будинку. З перекрить попередніх будівельних періодів збереглись склепіння в північній половині будинку, решта були замінені на залізобетонні та дерев’яні.