Не пали

Багато років наша країна не може подолати гостру екологічну проблему – випалювання сухої природної рослинності та її залишків. Для багатьох осінь та весна асоціюється з купами палаючого листя і запахом диму, випалюються трави та очерети. Тому практично ніхто не задумується, як це негативно впливає на природу і на нас самих. Настав час відмовитися від цієї шкідливої звички і свій вклад у це повинен зробити кожен із нас.

Адміністрація  національного природного  парку “Подільські Товтри” закликає кожного українця стати на перешкоді спалювання рослинних залишків та підпалювання сухої трави. Розпалювання кострищ в лісових насадженнях може призвести до пожежі. Також просимо кожного відмовитися від будь-якого спалювання рослинних залишків та сухої трави та докладати всіх зусиль, щоб цього не робили інші. В разі виявлення Вами фактів спалювання рослинності та  виникнення пожеж, негайно викликайте пожежну охорону та звертайтеся до поліції. Спалюючи рослинність, її залишки або тверді побутові відходи, Ви погіршуєте стан атмосферного повітря. Під час горіння вивільняються небезпечні, а часом і канцерогенні речовини, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини, посилюють негативний перебіг хронічних захворювань, більшість українців мають алергію на цей дим і страждають від неї щороку, оскільки дим містить у своєму складі оксид азоту, чадний газ, важкі метали та одну з найотруйніших для організму речовин – діоксин. Із тліючого листя і бадилля, що зростали біля транспортних магістралей, виділяється бензапірен та свинець, що здатні викликати у людини ракові захворювання».

Випалювання стерні, сухої природної рослинності та її залишків на полях, уздовж доріг, лісосмуг забруднює повітря на величезних просторах, що завдає шкоди здоров’ю та навколишньому природному середовищу та завжди призводить до знищення місць гніздування птахів, місць перебування та знаходження тварин, усього видового складу тваринного та рослинного світу. Багато тварин, птахів гинуть або змушені мігрувати в інші місця, порушуючи природний баланс. Також знищується мікрофлора грунтів, погіршується їх структура та збіднюється склад грунтів. Посилюється процеси водної та вітрової ерозії земель, що призводить до деградації грунтів та інших негативних наслідків. Випалені поля не можуть захиститися від вітрової ерозії грунтів. Випалювання стерні, сухої природної рослинності та її залишків на полях, уздовж доріг, лісосмуг може призвести до пожеж у лісосмугах, лісах, завдаючи великої шкоди природному середовищу.

Замість того, щоб стерню і рослинні рештки використати для приготування компостів, органічних добрив, їх просто спалюють.

За шкоду завдану довкіллю та здоров’ю людей порушник може нести як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.

Згідно ст.50 Конституції України гарантує кожному безпечне для життя та здоров’я довкілля, а ст.66 трактує, що кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі та відшкодовувати завдані ним збитки.  Так ст..56 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.  Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Так випалювання стерні, луків, пасовищ, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях, у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу згідно ст.771 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу:

Стаття 771. Самовільне випалювання рослинності або її залишків випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів до своєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 170 грн до 340 грн) і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн до 1190 грн). Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду,- тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 340 грн до 680 грн) і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 1190 грн до 1700 грн).

Ст. 245 Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу кримінального Кодексу України.  Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.  Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років».

Давайте пам’ятати, що природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї!