Со́вий Яр — ландшафтний заказник загальнодержавного значення в Україні.

Заказник розташований за 30 км від міста Кам’янець-Подільський, між селами Вихватнівці та Крушанівка, неподалік від автошляху Кам’янець-Подільський – Стара Ушиця.

Заповідна територія Совиного Яру тягнеться вузькою смугою з півночі на південь по каньйоноподібних схилах долини річки Студениці (ліва притока Дністра).

Розкинувся цей унікальний витвір природи у південно-західній частині Поділля. Подив викликає вузька, звивиста долина гірськоподібної річки Студениці, яка ніби стиснута в долонях високих та крутих схилів.

У поспіхах зустрічі з Дністром річка Студениця обмиває товщу корало-рифового бар’єру заказника, що постав з дна теплого і мілководного стародавнього Сарматського моря. Це захоплююче видовище нагадує кожному незвичайний гірський край. Вся територія заказника пронизана горбами, що надає йому неповторної мальовничості та принади. Урочище настільки привабливе, що тутешні жителі називають його «Маленькою Швейцарією».

Існує також легенда про назву Совий яр. Було це більше двохсот років тому. В ті часи в наших краях діяли гайдамаки. Через зв’язки із гайдамаками Аничка була обманута майбутнім коханим, через що вона вбила зрадника ножем на Молочному камені, а сама кинулась в яр, звідкіля потім злетіла сова. Говорять, що то душа дівчини обернулася птахом. Так і кричить вона щоночі. І зветься то місце СОВИМ ЯРОМ.

Совий яр – це не лише заказник. Вiн є досить складною системою, що складається iз конкретних елементiв тiсно взаємозв’язаних i взаємодiючих: рельєф, геологiчнi формування, грунти, живий свiт тварин i рослин. Все це разом складає окремi роздiли великої Книги природи, цiкавої, захоплюючої i далеко ще до кiнця не вивченої i невпiзнаної.

Та відвідавше вкотре цей чаруючий храм Природи, складається враження таке, що бачимо це диво вперше. І справді кожний раз черпаємо новi вiдомостi, все бiльше дiзнаємося про притаманнi його чари.