Будинок поміщика Журавського

Будинок поміщика Журавського, сер. ХІХ ст.

с. Вишнівчик, Чемеровецький район

Знаходяться в центрі села Вишнівчик Чемеровецького району Хмельницької області. Із слів старожителів села Цвигун Явдокії Антоновни і Варука Василя Ігнатовича подвір’я Журавського розташоване на теріторії цукрового заводу, на сьогоднішній день контора заводу знаходиться в будинку керуючого лісами Журавського (в селі Журавського), зараз будинок знаходиться у відмінному стані, проведено повністю реставрацію. Подвір’я оточене парком із слів вище згаданих людей в ньому була оранжерея, яка до нашого часу не зберіглася, саме подвір’я огорожене кам’яним забором.

Будинок керуючого лісами Осинського знаходиться на теріторії Вишнівчицької середньої школи, він знаходиться у відмінному стані і оточений парком.

Із слів старожилів, які проживають у Вишнівчику стайня була розташована в кінці села, сьогодні тут відгодівельний комплекс, точного місця розташування на сьогоднішній день ніхто не знає.

Житловий будинок та господарчий працівників економії знаходяться із слів Цвигун Явдокії на теріторії подвір’я Журавського і сьогодні знаходяться у нормальній формі.

Бондарчук С.С.
29 серпня 1999 р. із слів Варука Василя Ігнатовича.

Цукровий завод (цукроварня) побудована в 1845 р. На сьогоднішній день під час сезонного цукроваріння працює 729 чол., за зміну переробляють 1,5 тис. т. цукрових буряків.

На кінець XIX ст. поміщик Журавський мав багато сіл – серед них і с. Вишнівчик, у якому мав 3001 десятину посівної площі і 2101 десятину лісу.

Подвір’я і будинок поміщика Журавського знаходились поблизу цукроварні. На сьогоднішній день зберігся будинок, де жив Журавський. Після революції там була школа, де навчалися старші діти, тепер розміщена контора цукрового заводу (з однієї сторони), а з другої – жилі квартири робітників.

Кухар В.П., вчитель історії