Хрестовоздвиженська церква

Хрестовоздвиженська церква, 1869 р.

с. Кочубіїв, Чемеровецький район

В 1719 р. в К. на кошти прихожан була побудована дерев’яна двокупольна Хрестовоздвиженська церква. В 1779 р. була побудована при сприянні Миколая Стрельбіцького, Смотрицького декана нова кам’яна церква. В 1869 році побудована за кошти казни тепер існуюча кам’яна п’ятикупольна церква. В цьому ж році побудована окремо від церкви дзвіниця, але в 1894 році прибудована до храму кам’яна дзвіниця. Церковні землі: усад 2,5 д., пах. 33 д. Будинки для причта дерев’яні, побудовані на поземельний збір. Церковно-прих. школа з 1868 р; розміщується в будинку побудованому в тому ж році на кошти місцевого попечительства. (С. 464)

Кочубіїв с.- в низині при р. Жванчик і джерла Руж від почтової ст. Лянцкорунь в 8 верстах на південь. Назва Кочубіїва походить від назви татарського хана Качібея або Хачибея, володівшого Поділлям в ХVІ ст. По документах К. згадується в половині ХVІ ст. Тепер населення православного тут 977 ч. і 946 ж., католиків біля 30 сімейств; жителі – селяни-малороси, які займаються хліборобством.

Сецинский Е. Приходы и церкви Подольской епархии // Труды Подольского епархиального историко-статистического комитета. – IX Вып. – Каменец-Подольский, 1901. – 1232 с.