Круглий стіл на тему “Збереження природних цінностей ВБУ міжнародного значення”

В національному природному парку “Подільські Товтри” відбувся круглий стіл на тему “Збереження природних цінностей водно-болотних угідь міжнародного значення” в якому взяли участь працівники парку, науковці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, ПДАТУ, представники Устянської та Грушківської сільських рад, міжрайонного управління водного господарства, відділу держземагентства в Кам”янець-Подільському районі, Кам’янець-Подільської райдержадміністрації, Хмельницькдержрибоохорони, департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадаміністрації, директор ПП “Маяк”.

Програма круглого столу: Функціональне зонування територій ВБУ; вплив ГКС на біотичне середовище ВБУ; план спільних дій щодо збереження ВБУ.

Під час круглого столу було надано інформацію про особливості ВБУ “Пониззя річки Смотрич” та “Бакотська затока”, які є у Кам’янець-Подільському районі. О. Кучинська (завідувач науково-дослідним відділом НПП “Подільські Товтри”) вказала на значення ВБУ і обов’язки України зі збереження ВБУ. Л. Любінська (Голова НГО “Товариство Подільських природодослідників та природолюбів, професор) розповіла про розробку зон управління, завдання державних органів та громадськості для охорони рослинного світу і водних ресурсів. Продемонструвала найбільш вразливі ділянки в межах ВБУ М. Дребет (старший науковий співробітник НПП) охарактеризував напрямки моніторингу ВБУ, показав результати досліджень науковців та висвітлив питання впливу на фауну, флору, ландшафти та екосистеми діяльності малих ГЕС. Директор НПП “Подільські Товтри” Леонтій Гасюк наголосив на необхідність вирішення проблем, які спричиняє людина своєю діяльністю та закликав до співпраці всі установи для збереження природних цінностей. М. Матвєєв (декан природничого факультету) наголосив, що цього року буде проведено експедицію по річці Дністер, присвячену 100-річчю першої експедиції, яку організував Петро Бучинський, тому є нагода спільно ознайомитися із сучасним станом водних об’єктів нашого краю.

Після виступів відбулося жваве обговорення. С. Слободян (департамент екоресурсів) запропонував покращити освітню діяльність серед школярів, В.Григор’єв (завідувач сектору Кам’янець-Подільської райдержадміністрації) підкреслив необхідність проведення спільних заходів та покращення поінформованності населення про такі цінні водно-болотні об’єкти. Про діяльність ГЕС розповів Савицький В.Б. (директор ПП “Маяк”). Про негативний вплив технологічних попусків Новодністровської ГАЕС під час нересту Радкевич В.Л. (Хмельницькрибоохорона). Також загострилася увага на земельних питаннях. Боратинський А.О. з відділу Держземагенства в Кам”янець-Подільському районі проінформував присутніх у змінах законодавства і наголосив, що саме власники і користувачі мають дотримуватися вимог чинного природоохоронного законодавства і сприяти збереженню природного середовища.

Наостанок, учасники круглого столу погодилися провести наступне засідання в межах одного із ВБУ і подивитися у якому стані наше довкілля та водно-болотні угіддя міжнародного значення. Внести рекомендації:

– щодо створення комісії фахівців, представників влади та громадськості з перевірки екологічного стану джерел, струмків, річок, прибережно-водних ділянок в Кам’янець-Подільському та Чемеровецькому районах;

– звернення до адміністрації Новодністровської ГАЕС та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо врегулювання технологічних попусків в нерестовий період на річці Дністер.

Всі присутні звертаються до власників і користувачів, жителів і гостей Кам’янеччини із закликом берегти неповторні природні утворення – водно-болотні угіддя, адже це наше середовище життя, це єдиний природний ланцюжок для рослин, тварин і людини, який поєднує наше сьогодення з майбутнім наших нащадків.

В рамках заходів зі збереження ВБУ також проведено науково-практичний семінар для студентської молоді “Управління водно-болотними угіддями. Наука та практика впровадження біотехнічних заходів”, яку спільно організували науково-дослідний відділ національного природного парку “Подільські Товтри” та природничий факультет Кам”янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

У відділі краєзнавства Кам’янець-Подільської міської бібліотеки ім. Затонського. 4 лютого проведена інформаційна година до дня водно-болотних угідь з керівниками установ галузі культури міста. Проведені еколого-просвітні заходи в школах міста та районів території парку, Кам’янець-Подільському ЕНЦУМі, дитячому міському осередку “Екологічна варта”. У вищому професійному училищі №14 проведено тиждень екології до дня водно-болотних угідь.