Лікарські рослини – це рентабельно

Комарніцький В.
“Подолянин”, №6(651), №7(652) і №8(653) 2003 року

З давніх давен вважалося: лікуватися потрібно зіллям, що під твоїми ногами. Збирати там де живеш. Щоб і ти і рослина одним соком живилися. Ця прописна істина дійшла до нас від наших далеких предків. І дуже жаль що ми її забули.

В даний час наші аптеки завалені чужоземними препаратами. Препарати з аналогічною дією є і у нас і вони значно дешевші від зарубіжних аналогів, але їх на полках аптек дуже мало. Виникає природне запитання, куди подівалися наші мікстури, настої і пігулки, які завжди були в кожній аптеці і коштували копійки.

Більше половини лікарських препаратів виготовляється з лікарських трав. Тому одна з причин відсутності вітчизняних препаратів – це відсутність достатньої кількості і асортименту лікарської рослинної сировини для їх виготовлення. Раніше в “застійні” часи в Україні вирощували і заготовляли до 12 тис. тон лікарської сировини в рік. Все це поставлялось в систему “Союзлекраспрома”, яка об’єднувала всі підприємства по вирощуванню, заготівлі і переробці лікарської сировини.

В даний час в Україні вирощуванням і заготівлею лікарських рослин займаються 14 радгоспів консорціуму “Укрфітотерапія”. Усі наукові проблеми по вирощуванню лікарських рослин вирішує Кримська НДС ЛР і її філія Староушицький науково – дослідний опорний пункт по лікарських рослинах. Радгоспи консорціуму вирощують, заготовляють і продають фармакологічним підприємствам біля тисячі тон лікарських трав в рік, що більш ніж на порядок менше попередніх заготівель. Тому потреба в лікарській сировині дуже велика і ціни на неї порівняно високі.

Лікарські рослини вирощують не тільки радгоспи державного консорціуму “Укрфітотерапія”, а і фермери в своїх фермерських господарствах і жителі сіл на присадибних земельних ділянках. Заготівлею і переробкою лікарської сировини займаються житомирський ЗАТ “Ліктрави”, фармакологічні підприємства Києва, Харкова, Львова і багато інших, а також чимало приватних підприємців, які скуповують сировину у людей на місцях під’їжджаючи під кожну хату. Потреба в лікарській рослинній сировині значно перевищує пропозицію, так що збут на неї гарантований.

В Кам’янець-Подільському районі вирощуванням лікарських рослин в основному займаються жителі сіл Староушицької зони. Тут майже в кожній сім’ї на присадибних земельних ділянках вирощується ехінацея пурпурова, валеріана лікарська, ромашка лікарська, нагідки лікарські, шавлія лікарська і інші види рослин. Для багатьох сімей, в період коли хронічно не виплачуються зарплати, вирощування лікарських трав є основним джерелом прибутку, основним засобом виживання в сучасних умовах.

Ехінацея пурпурова – багаторічна трав’яниста рослина родини айстрових (складноцвітих). Висота рослин сягає 120-150 см. Лікарською сировиною є вся рослина, – корені, стебла, листя і квіти. В усьому світі ехінацею пурпурову називають сімейний лікар. За кордоном з неї виготовляють більше 250 видів лікарських препаратів. Ехінацея покращує самопочуття, зміцнює імунітет, виводить з організму радіонукліди і лікує безліч хвороб.

Посів ехінацеї проводиться ранньою весною, або під зиму в листопаді місяці. Норма висіву насіння 8-10 кілограмів на гектар. Глибина заробки насіння 2,0 – 2,5 см, ширина міжрядь 45 см. В перший рік вегетації виростає прикоренева розетка листків, біля 5% рослин зацвітає, але насіння не дає. Скошування листя проводять двічі за вегетаційний період. На другий рік вегетації рослини повністю зацвітають і на початку масового цвітіння їх скошують на сировину на висоті 3-5 см від поверхні землі. Сушать сировину на горищах або під навісами в тіні. До осені на скошеній плантації знову відростає листя, яке також скошують 1-2 рази і висушують. Висушені стебла подрібнюють на січкарні і затарюють в мішки. Висушене листя затарюється без подрібнення. Урожайність сухої сировини ехінацеї в перший рік вегетації складає 0,7-1,2 т/га. На другий і в послідуючі роки вегетації урожайність висушеної сировини складає, в середньому, 5-5,5 т/га. При високій родючості грунту, внесенні мінеральних і органічних добрив і належному догляді за посівами урожайність ехінацеї значно зростає. На сьогоднішній день ринкова ціна на якісну траву ехінацеї знаходиться в межах 3 гривень за кілограм. Таким чином на одному гектарі можна виростити сировини на суму більше 15000 гривень. Якщо не викопувати коріння то на одному місці ехінацея пурпурова може рости до 10 років. Кожен рік потрібно тільки проводити догляд за плантацією і збирати урожай.

Валеріана лікарська – багаторічна трав’яниста рослина родини валеріанових. Має вертикальне коротке кореневище, від якого відходить багато додаткових коренів. Висота рослин біля 2 метрів. Лікарською сировиною є корені і кореневища. В перший рік вегетації виростає прикоренева розетка листя, на другий рік усі рослини зацвітають і дають насіння.

Посів валеріани проводиться ранньою весною – весняний посів, або в середині літа – літній посів. Норма висіву насіння 6-8 кілограмів на гектар. Глибина заробки насіння 1,5-2,0 см, ширина міжрядь 45 см. При весняному посіві викопування коренів проводиться в той же рік в жовтні місяці. При літньому посіві викопування коренів проводиться в жовтні місяці слідуючого року. При літньому посіві урожайність коренів значно вища ніж при весняному. Викопані корені промивають в проточній воді при температурі води не більше 15 градусів. Процес промивки повинен продовжуватись не довше 20 хвилин, інакше будуть втрачатися екстрактивні речовини. Після промивки корені пров’ялюють і сушать під навісами або на горищах. Урожайність сухих коренів складає 1,5-2,0 т/га. На сьогоднішній день ціна одного кілограма сухих коренів складає 8-9 гривень.

Ромашка лікарська – однорічна трав’яниста рослина сімейства айстрових. Висота рослин складає 50 – 90 см. Лікарською сировиною є квіткові корзинки без квітконосів або з їх залишками довжиною не більше 3 см.

Найбільший урожай суцвіть одержують при літньому посіві. Літній посів проводиться в серпні місяці. Весняний посів проводиться в ранні строки, при першій можливості виходу в поле. При весняному посіві сходи можуть не з’явитися зовсім, або загинути через висушування верхнього шару грунту. Норма висіву насіння 2,0-2,5 кг/га, глибина заробки насіння 0,5 см, ширина міжрядь 45 см. Збір урожаю проводиться в стадії масового цвітіння ромашки спеціальними совками. Урожайність суцвіть 4-12 ц/га. Ринкова ціна 1кг ромашки на сьогоднішній день 7-8 гривень.

Нагідки лікарські – однорічна трав’яниста рослина родини айстрових висотою до 90 см. Лікарською сировиною є одиночні суцвіття – корзинки. Сіють нагідки лікарські ранньою весною з міжряддям 45 см. Норма висіву насіння 10-12 кг/га, глибина заробки 3-4 см.

Збір урожаю починають з початком цвітіння рослин вручну. Цвітіння нагідок продовжується на протязі 1,5-2 місяців. Збирання квітів проводять через 2-3 дні на протязі періоду цвітіння. За день одна людина, при наявності відповідних навиків, може зірвати квіти на площі до 5 соток. Сушка проводиться на горищах, або під навісами. Урожайність суцвіть складає 10-15 ц/га. Ринкова ціна 1 кг сухих суцвіть – 6-7 гривень.

Шавлія лікарська – багаторічний напівкущ висотою 60-100 см. Лікарською сировиною є листя рослин. Сіють шавлію лікарську весною з міжряддям 60 см. Норма висіву насіння 7-9 кг/га, глибина заробки – 4 см.

В перший рік вегетації шавлію лікарську скошують 1 раз, в послідуючі роки 2-3 рази. Урожайність сухого листа 15-25 ц/га. Ринкова ціна 1 кг сухого листа 4-5 гривень. На одному місці шавлія лікарська може рости 6-7 років.

Вирощування лікарських трав – найбільш високорентабельна галузь сільського господарства в сучасних умовах.

Кожна культура має свою індивідуальну технологію вирощування, свої особливості, які не можливо викласти в короткій газетній статті. Більш детальну інформацію по вирощуванню лікарських культур можна одержати в Староушицькому науково-дослідному опорному пункті лікарських рослин, тел. (03849) 99-4-93, www.adonis5.com.ua