Комарніцький В.
Газета “Подолянин”, №17(662) 2003 р.
Саме так називають ехінацею пурпурову в усьому світі. В Америці і Європі ехінацея міцно утримує репутацію однієї з найпопулярніших рослин, вживаних в медицині. Що це за рослина і при яких захворюваннях вона дієва?
Ехінацея пурпурова – багаторічна трав’яниста рослина родини айстрових. Стебла прямостоячі, заввишки до 150 см, догори розгалужуються в щитковидне суцвіття дрібних кошиків. Листя прикореневе, розеткове, на стеблах чергове, ланцетовидне. Плід – сім’янка. Квітне з червня все літо, плоди дозрівають в серпні-вересні. Цілющою є вся рослина.
Ехінацея пурпурова сьогодні є найвідомішою рослиною, яка цілеспрямовано посилює захисні функції організму. Як природний антибіотик, – вона стимулює відтворювання імунних клітин. У зв’язку з цим, ехінацея входить до складу більше 300 медичних препаратів, що випускаються в світі. Дає позитивні результати після опромінювання і хіміотерапії. Стимулює вироблення інтерферону, тому має противірусну властивість. Рекомендується (як для профілактики, так і під час хвороби) при всіх інфекційних і запальних процесах, тривалих ОРЗ, грипі, гаймориті, ангінах, бронхітах, герпесі. Широко застосовується для лікування хронічного простатиту, нефриту, гепатиту, циститу. Володіє болезаспокійливою дією, стимулює грануляцію тканин, прискорює процес загоєння ран, язв і геморою. Стимуляція імунної системи обумовлює вживання ехінацеї при алергічних захворюваннях різного походження. Стимулююча дія на імунітет виявляється не тільки у дорослих, але і у дітей з несталою ще імунною системою, а також у людей похилого віку, у яких функції цієї системи знижені у зв’язку із загальним старінням організму. Препарати ехінацеї використовуються при порушеннях обміну речовин (цукровий діабет, захворювання печінки), викликаних дією різних хімічних з’єднань, що містяться в повітрі і продуктах харчування (важкі метали, гербіциди, інсектициди, фунгіциди). Препарати цієї рослини ефективні при лікуванні ревматизму, поліартриту, генікологічних розладах, захворюваннях верхніх дихальних шляхів. При місцевому вживанні ехінацея надає ранозагоювальну дію, тому як примочки з відвару вона використовується при псоріазі, екземі, всіляких ранах, стрептококових інфекціях, укусах змій і бджіл.
Особливо ефективно використовувати ехінацею в період епідемій для запобігання грипу і простуди, оскільки вона допомагає організму справлятися з цими вірусними захворюваннями. Якщо ви прокинулися з неприємним відчуттям лоскотання в горлі і закладеним носом, негайно приступайте до екстрених домашніх заходів. Кожні дві години приймайте 30-50 крапель ехінацеї у вигляді рідкого екстракту, 500 мг вітаміну С і одну часникову пігулку, яка служить натуральним антибіотиком. (Можна використовувати свіжий часник, якщо вас не лякає запах і ваш шлунок достатньо міцний.) Не забудьте про трав’яні настої, що володіють потогінною і сечогінною дією! Не рекомендується приймати ехінацею під час вагітності і годування грудьми, а також при туберкульозі, лейкозі, розсіяному склерозі.
За призначенням лікаря можна приймати слідуючі ліки з ехінацеї.
Настій трави. 1 столову ложку сухої подрібненої сировини залити 1 стаканом кип’ятку, нагрівати на водяній бані 10-15 хвилин, настоювати, поки не охолодиться, потім процідити. Приймати по 1/3 стакана 3 рази на день.
Відвар коренів. 1 столову ложку сухої подрібненої сировини залити 300 мл води, нагрівати на водяній бані 30 хвилин, настоювати до охолоджування, процідити. Приймати по 1-2 столові ложки 3-4 рази на день до їжі.
Настоянка свіжих кореневищ з коренями. Подрібнену сировину залити 70%-ним спиртом так, щоб він лише злегка її покривав, настоювати 2 тижні, віджати, процідити. Приймати по 25-30 крапель 3 рази на день за півгодини до їжі. Зберігати в холодильнику.
Дослідження німецьких медиків показали, що ехінацея продовжує діяти, захищаючи організм, близько доби після прийому. Таким чином, постійний прийом рослинного засобу здатний оберегти вас від захворювання.
Практика на протязі 10 років показує, що люди, які постійно вживають ехінацею, грипом і простудою практично не хворіють. Захворюваність на інші хвороби також зменшується. Для забезпечення сім’ї з 3-4 чоловік сировиною ехінацеї на протязі року, потрібно мати біля будинку всього 15-20 м2 посіву.
Технологія вирощування ехінацеї подавалась в минулих випусках газети. Насіння, розсаду, а також консультації по вирощуванню можна придбати в Староушицькому науково-дослідному опорному пункті лікарських рослин. Тел: 96-4-93.