Будинок житловий (мур.), XIX ст. Охоронний №748
м. Кам’янець-Подільський, вул. Домiнiканська, 2
Построен в начале XVIII в. на месте разрушенного дома XVI в. Сохранился почти в первоначальном виде.
Каменный, двухэтажный, прямоугольный в плане. Перекрытия плоские, балочные. Объем здания членится в направлении север-юг сенями на две симметричные половины. Западная разделена по оси запад-восток на 3 помещения, восточная – на 2. Планировка второго этажа аналогична. На мансарду ведет лестница из сеней второго этажа. Южный и восточный фасады оштукатурены, на них сохранились следы декора – междуэтажный и венчающий карнизы, наличники и пилястры. Северный и западный фасады не оштукатурены; на северном фасаде видны следы распалубок свода сеней примыкавшего с севера дома (не существует). Памятник является образцом городской жилой застройки XVIII в.
Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР;
(Ил. справ.-каталог): В 4-х т./ Гл. редкол.: Н.Л. Жариков (гл. ред.) и др. – К.: Будівельник, 1983-1986
Будинок, в якому мешкав Адольф Янушкевич
Будинок розташований у центральній частині старого міста. Будинок двоповерховий, кам’яний, збудований на початку ХІХ ст. у стилі російського класицизму.
В 1824-1830 рр. тут проживав Адольф Янушкевич (1803-1857) – польський поет, революціонер, учасник польського повстання 1830-1831 рр. Янушкевич відомий, як друг Адама Міцкевича. Він послужив прототипом Адольфа з ІІІ частини “Дзядів” А.Міцкевича.
За участь у повстанні 1830 – 31 рр. був засланий до Сибіру у 1832 році, де перебував до 1856 року. Там він потоваришував з російським поетом – революціонером О.Одоєвським, котрий присвятив йому два вірші: “Ты знаешь их, кого я так любил” і “А.М.Янушкевичу, разделившему со мной ветку кипарисовую с могилы Лауры”.
Адольф Янушкевич є автором книги “Щоденники і листи з подорожі по казахських степах”, в якій він часто згадує про роки, проведені в Кам’янці-Подільському.
В даний час будинок є адміністративним.
Меморіальної дошки не встановлено.
Джерела та література:
1. Prusiеwicz Alexander. Kamieniеc Podolski. Szkic historyczny.- K.-W., 1915, s.70.
2. Вервес Г.Д. Адам Міцкевич (життя і творчість). – К.: Дніпро, 1979, с. 83,84.
3. Пламеницька Є.М., Винокур І.С., Хотюн Г.М., Медведовський І.І.Кам’янець-Подільський. Історико-архітектурний нарис. – К.: Будівельник, 1968, с.87.
БАЖЕНОВ Л.В.
Читайте ще про будинок