Національний парк об’єднує зусилля

Людмила Любінська

6 серпня 1998 р. Президент України Л.Кучма підписав Указ № 855/98 “Про День Довкілля”, яким встановив, що третьої суботи квітня кожного року в Україні буде відмічатися День довкілля. Цим Указом започаткована добра традиція, коли люди різних професій, політичних поглядів, релігійних вірувань об’єднують свої зусилля для покращення навколишнього середовища.

Основні завдання “Дня Довкілля” – здійснення практичних акцій з покращення навколишнього природного середовища, налагодження зв’язків місцевих органів влади з неурядовими організаціями і громадськістю, активізація державного та громадського контролю за додержанням природоохоронного законодавства.

22 квітня 1970 року в Нью-Йорку студенти, школярі та їхні викладачі вперше організували національне свято День Землі. В 1990 р. “День Землі” було оголошено міжнародним. Тоді ж ця назва вперше пролунала й в Україні. А ще через 2 роки День Землі почав стверджуватися в незалежній Україні, як день захисту природи, день акцій задля привернення уваги до проблем планети Земля.

З 1999 року в Україні проходить щорічна екологічна акція “Марш парків” (з 17 по 22 квітня). Вона спрямована на підняття престижу заповідної справи. Основні природоохоронні заходи “Маршу парків” розпочинаються в “День Довкілля” та завершуються в “День Землі”. Головні завдання “Маршу парків” в Україні – проведення еколого-освітніх акцій на підтримку заповідної справи в Україні, пропаганда екологічної політики та чинного законодавства щодо природно-заповідного фонду, видання наукової та освітньої літератури в галузі заповідної справи.

Цього року на терені Національного природного парку “Подільські Товтри” спільно з школами та Кам’янець-Подільським університетом до “Дня довкілля”, “Дня Землі” та ” Маршу парків” проводилась ціла низка акцій. Зокрема, – всеукраїнський конкурс дитячого малюнку “Планета Земля очима українських дітей” (координатор – Товариство Подільських природодослідників та природолюбів), фотоконкурс “Природа рідного краю”, конкурс плакату “Світ навколо нас”, малюнок на асфальті “Жива планета”, конкурс читців, юних поетів та прозаїків (твори екологічної тематики), конкурс знавців флори та фауни рідного краю.

Також проводився “Марш Червоної книги України”: екскурсії до музею Природи НПП “Подільські Товтри”, в МЕНЦУМ, ботанічний сад, очистка території шкіл, посадка дерев, впровадження програми “Смотрицький каньйон”, яка передбачає упорядкування об’єкту, що є світовою цінністю, конкурс на звання “Найактивніший учасник акції”.

Організатори акції сподіваються, що заходи поліпшать екологічний стан нашого міста, активізують зусилля громади по дбайливому використанню природних багатств краю.