Перспективи промислової культури солодки голої на Поділлі

Комарніцький В.
Матеріали ІV Міжнародної конференції, “Промислова ботаніка: стан та перспективи розвитку”. Донецьк. Лебідь. 2003. ст. 257 – 258.

Насіння і однорічну розсаду було одержано на Кримській НДС ЛР. На протязі цих років вивчалась фенологія росту і розвитку, а також урожайність коренів культури.

Клімат в зоні проведення досліджень помірно-континентальний з м’якою зимою і теплим вологим літом. По багаторічних даних Кам’янець-Подільської метеостанції середньорічна сума опадів складає 554 мм, середньорічна температура повітря – 7,8°С. Тривалість вегетаційного періоду складає 165 днів, а сума активних температур за цей період досягає 2765°С. Грунт поля темно-сірий, опідзолений, важко суглинковий з вмістом гумусу 3,33%. Забезпеченість азотом низька, фосфором – середня, калієм – середня. Кислотність 4,5-5,0, гідролітична кислотність – 3,65 мг/екв. на 100 г грунту. Вміст Са і Мg відповідно складає 11,8 і 3,05 мг/екв на 100 г грунту.

Аналіз результатів спостережень показує, що в умовах Поділля України солодка гола починає цвісти на третій рік при вирощуванні розсадою і на четвертий рік при вирощуванні з насіння. Тривалість цвітіння складає 12 – 18 днів. В роки з нормальними і засушливими погодними умовами солодка гола цвіте і утворює насіння. В 2000 році на період цвітіння солодки випала дощова погода з значним похолоданням. При таких умовах весь цвіт обсипався і насіння не утворилося. В усі інші роки рослини солодки голої дружно цвіли і давали насіння.

В зоні Поділля максимальна урожайність коренів солодки голої спостерігається на третій – четвертий рік життя. Викопування коренів проводили на глибину 40-45 см. Середня вага сирого кореня однієї рослини 1,5 кілограми. Максимальна вага сирого кореня однієї рослини, який ми викопали, складала 1,850 кілограма. Діаметр кореневої шийки 7,5 см. Висота рослин складала 195-205 см., кількість пагонів 18-24 шт.

Крім того рослини солодки голої мають високу біологічну рухливість. За вегетаційний період підземні пагони виростають на відстань до 1,5 метра від рослини. Їх можна використовувати для вегетативного розмноження.

Грунтуючись на десятирічних даних вирощування солодки голої в умовах Поділля можна зробити слідуючі висновки:

  1. Солодка гола цілком придатна для вирощування в умовах Поділля України.
  2. Потрібно негайно виводити дану культуру на промислові плантації так як потреба в солодковому корені необмежена.