19. Поселення буго-дністровської культури

Поселення епохи неоліта залишене племенами буго-дністровської культури – VІІІ-ІV тис. тис. до н.е. Поселення було виявлене при розробці кар’єра у 1926 р. Під час робіт було встановлено, що досліджена дільниця є лише частиною поселення, розташованого на схилі р. Мукша, частина його, мабуть, знесена по схилу. Роботи на поселенні були розвідково-рятівні. Місцезнаходження матеріалів робіт В.О. Гериновича невідомо.

Поселення займає площу 2,5 га. Воно розташоване на схилі р. Мукша. У стіні кар’єру були виявлені залишки майданчика з печиною та унікальне поховання у кам’яному ящику. У ящику виявлені залишки двох кістяків – (стать та вік не встановлені), три сосуди, три шліфованих сокири. Ящик складений з масивних плит. Довжина його – 1,6 м, ширина – 0,73 м, висота – 0,78 м. На 400 м на північний захід від поховання виявлений ще один майданчик з печиною та відбитками кілків. Типологічно всі ці матеріали схожі, близькі за умовою залягання. Мабуть, це залишки одного поселення, частина якого знесена по схилу. На основі знайденої кераміки та шліфованих сокир поселення і поховання датується VІІІ-ІV тис.тис. до н.е.

Згідно розпорядження Виконкому Хмельницької обласної Ради від 5.05.1974 року №143 установлено границю охоронної зони в радіусі 50 м. З півночі пам’ятка обмежена схилом, з заходу та сходу краєм кар’єра, з півдня – полем.