Бережімо природу!

Оксана БРАЖНИК,
Газета “Нове життя” від 4.06.2004

25 червня 1991 року був прийнятий Закон “Про охорону навколишнього середовища”, який не лише проголошує, але й передбачає систему гарантій екологічної безпеки людини, вносить певну упорядкованість у систему управління у галузі природокористування.

Серед проблем, пов’язаних з охороною природи, однією з найважливіших є збереження екологічних умов, встановлення рівноваги між використанням та відновленням природних ресурсів. Саме з метою вирішення цих питань у Городоцькому, Чемеровецькому та Кам’янець-Подільському районах був створений національний природний парк “Подільські Товтри”.

Основним завданням у заповідній справі НПП “Подільські Товтри” є охорона товтрового кряжу довжиною 80 км, раціональне використання його сировинних ресурсів. Так, у заказнику загальнодержавного значення “Івахновецькі Товтри” охороняються угрупування степової, лучно-степової та наскельної флори. У заказнику виявлено декілька видів рослин, які на інших товтрових площах практично не зустрічаються : мінуарція щетиниста, хаменерій Доронея, зіновать Ліндемана тощо. Є багато і червонокнижних рослин: цибуля ведмежа, зіновать біла, сон чорніючий, ковила пірчаста та ін.

На пологих вершинах та біля підніжжя товтр “Довга”, “Садова”, “Деренова” (“Циківська лісова дача”) зростає третинний релітіклокичка периста. Рідкісною серед деревостану дачі є реліктова берека, що також збереглася з далеких геологічних епох. Поблизу товтри “Довга” на площі 0,25 га зростає брушина карликова. На товтрах заказника багато червонокнижних рослин: лунарія оживаюча, шафран Гейфеля, коручка чемерникова, гніздівка звичайна, ковила волосиста і пірчаста, скополія Карніолійська тощо. На товтрі “Довгій” цвіте столітній плющ, але плодів-ягід не утворює.

У флорі товтри “Самовитої” виявлено 27 родин вищих судинних рослин, до яких входять 120 видів з 85 родів. Серед них значна кількість рідкісних та зникаючих видів: зіновать біла і подільська, льон бесарабський та жовтий, молочай тоненький, дивина фіолетова, аконіт кущистий, гіацинтик білий, переліска яйцевидна.

Біля підніжжя товтри “Сокіл” виявлено місце зростання осоки білої, яка на інших заповідних територіях не зустрічається. Цей заказник – одне з небагатьох на Поділлі місць гніздування пугача – великого хижого птаха з ряду совоподібних, який оселився тут ще у плейстоценову епоху.

Охорона природи – благородна і нелегка справа. Працівники НПП “Подільські Товтри” зробили її своєю професією. Але цього занадто мало. Щоб зберегти для нинішніх й майбутніх поколінь природну спадщину, треба всього-на-всього не залишатись байдужим до проблем довкілля. За щоденними турботами сірих буднів ми часто не помічаємо ледь помітне сюрчання зеленого коника поміж диких трав, не вслухаємось у пісню золотого жайворонка. Сприймаємо все, як належне.

А краса зустрічається мало не на кожному кроці – її просто треба вміти бачити. І вміти розуміти. І ще – її треба берегти. Для того, щоб побачили інші, й щоб по-новому зрозуміли…