Символ ранкової зорі

Будзей О.О., Любінська Л.Г.
Символ ранкової зорі // Подолянин, 2003. – 18 квітня.

З чого робили золотисту фарбу, якою фарбували одяг царів Вавилону та Персії у жовтий колір, що аж сліпив?

З квіток… А у Китаї був навіть закон, за яким ніхто, крім імператора, не мав права використовувати таку фарбу. Інакше могли і стратити.

Так ось, щоб заготовити кілограм речовини, яка фарбує, треба було знайти, зірвати, вищипати жовтенькі приймочки і висушити їх з понад 200 тисяч квіточок, про які є загадка: “Невеликі пелюстки мають темні смужки. Наче золотий пісок, в квітках жовтий є пилок. А в землі сидить сітчаста цибулиночка куляста”. Мабуть, не всі здогадались, як називається ця квіточка, бо трапляється вона у наших лісах рідко. Раніше росла й біля села Княгинин, тепер немає. Тільки на півночі Кам’янеччини ще росте і милує око фіолетове диво – шафран Гейфеля або крокус. Назва квіточки походить від арабського “заферан” та латинського “кроке”, що означає “жовтий” і “нитка”.

Не встигне сонечко розтопити міцний сніговий настил, а вже крізь зашкарублу крижану брилу пробиваються тендітні пуп’янки, розкриваючись назустріч весняному небу. Це шафран. Здається, ніби великі квітки виткнулися прямісінько із землі. Якщо ще холодно, то першими розвиваються листки. Якщо ж тепло, розкриваються великі зіркоподібні квітки темно-фіолетового, а інколи білого кольору. Комахи-запилювачі полюбляють гарну рослину і прилітають за солодким нектаром. За декілька годин до негоди пелюстки квітки стуляються, причому так акуратно і міцно, що ні одна крапелька води не попаде всередину і не знищить її пилок.

Шафран дуже цінують іспанці, кожного останнього тижня жовтня у місті Консуегро вони проводять свято квітки крокуса. А в давніх греків ця рослина вважалася символом щастя, квіткою ранкової зорі Аврори. Про квіточку є й легенда: одного разу бог торгівлі і прибутку, захисник подорожніх і торговців Гермес вправлявся в силі і спритності на стадіоні. Невдало метнувши диск, він попав у свого друга Крокуса. Сталось непоправне. Від смертельної рани Крокус помер. Гермесу було совісно і, щоб увічнити пам’ять про друга, він попросив олімпійських богів зробити так, щоб з крапельок крові Крокуса, які пролилися на землю, виросла гарна квіточка. Так з’явились витончені крокуси.

З давніх-давен шафран використовували для виготовлення приправ та ліків, парфумів. Рослина цінувалася у 15 раз дорожче, ніж перець. Тому квітникарі стали розводити її у садах і парках ще з 16-го століття, Вирощений з насіння, шафран розцвітає на 3-5-й рік. І він набагато якісніший.

Та не всі українці можуть помилуватися цією гарненькою квіточкою, бо росте вона лише в Карпатах, Криму і на Поділлі. І щоб подоляни мали чим гордитися, і надалі треба квіточку не зривати, а оберігати.

На цьому все, до зустрічі з іншими диво-рослинками нашої Кам’янеччини.