Була наша подолянка з Чемеровець родом

Король П.В.,
“Нове життя”, 25 квітня, 2001 р.

Рубіж XIV-XV століть…

Вторгнення татарських феодалів на українські землі супроводилось страшними руйнуваннями міст і нещадним розоренням сіл. Але найтяжчим наслідком турецьких і татарських нашесть було знищення і масове полонення українського населення. Залишаючи на своєму шляху згарища і трупи, татарські орди, повертаючись у Крим, гнали, як худобу, тисячі бранців, молодих здорових людей, цвіт українського народу, малих дітей і старих вони безжально знищували.

Починаючи з 1438 року напади татар відбуваються щороку. Особливо страшні були наїзди кримського хана Менглі Гирея в кінці ХV століття. В 1498 році татари разом з турками й волохами зробили наїзд на Поділля й вивезли з собою близько ста тисяч полонених.

Історичні документи свідчать, що не було практично жодної хати на Поділлі, яка би простояла 10 років та не зазнала зруйнувань.

Жахливим був новий напад татар у 1520 році. Вони повністю розорили і спустошили наш край (Чемеровеччину), спалили і сплюндрували села.

Тоді було зруйноване поселення, на місці якого пізніше було побудовано гуральню. Саме тоді з тисячами полоненників було захоплено і Настю Лісовську. Є відомості, що дитинство Насті Лісовської (1505-1566) пройшло в Чемерівцях.

В місті Кафа (Феодосія) Настя, яка відзначалась своєю вродою, була продана на вагу золота в гарем турецького султана Сулеймана І, якого в Туреччині йменували Законодавцем, а в Європі – Пишним. Сулейман за красу та розум узяв її потім за дружину. Так стала вона незабаром султаншею, відомою всьому світу як Роксолана, що означає українка. Протягом тридцяти років, аж до самої смерті Роксолани, владний Сулейман перебував під її необмеженим впливом. Роксолана багато зробила для визволення українців з полону. В цей час припиняються руйнівні походи турецької армії на Україну.

Польський поет Маурицій Гославський у своїй поемі “Поділля” так пише про Настю Лісовську:

А отож то Роксолянка
Потрясла цілим Сходом,
Була наша подолянка
З Чемеровець родом…

Не вірити М.Гославському та цілому ряду вчених, письменників, які стверджують, що Настя Лісовська була забрана з Чемеровець, підстав немає. Адже саме в 1520 році наш край піддавався татарському нашестю. А хто лічив, скільки вивезено подолянок-красунь в неволю людоловами?

Прізвище Лісовська (-кий) є у великій кількості в нашому селищі та навколишніх селах.

І щоб відповісти на питання, чи “була наша подолянка з Чемеровець родом”, необхідна копітка дослідницька робота. Хто знає, може вдасться розкрити цю таємницю.